Üdvözöllek!
Üdvözöllek!
I. Ki is dr. Kapronczi Mihály?
45 éves vagyok, jogi egyetemi és főiskolai diplomával. Diplomás szüleim révén debreceni gyökerekkel rendelkezek.
Feleségemmel és két gyermekünkkel élek Farmoson. Ehhez a faluhoz 12 éve kötődök egyre több és több szállal.
Mint önkormányzati képviselő, közvetlen kapcsolatban vagyok a helyiekkel, és ez inspirált arra, hogy immáron polgármesterként jelöltetve magam szolgáljam a közösséget. Ebben nagy hasznomra van korábbi közszolgálati hazai és külhoni tapasztalatom és kapcsolatrendszerem.
II. Múltam
Összességében közel huszonöt évet szolgáltam a közt, beleértve a rendőrségi szolgálatot és a helyi önkormányzati képviselői tevékenységet.
Mindig fontosnak tartottam az emberek érdekeinek a védelmét, az igazságot és a törvényesség betartását.
Rendőri karrierem után feleségemmel közösen vállalkozásba kezdtünk, amely éves árbevétele mintegy 100 millió forint körül alakult, és 9 alkalmazottat irányítottunk. A családalapítás új kihívások elé állított minket, és inkább az alkalmazotti és szellemi szabadfoglalkozású életet választottuk a család és nyugodtabb élet érdekében.
III. Szakmai tapasztalatok
Korábbi szolgálatom során két alkalommal is volt lehetőségem éveket eltöltenem háború sújtotta övezetben, ahol a nemzeti, nemzetiségi kisebbségek valamint hátrányos helyzetű csoportok helyzetével kimerítően foglalkoztam nemzetközi csoport tagjaként, továbbá korrupció ellenes mentorként is tevékenykedtem.
Így összehasonlításképpen nemzetközi tapasztalatot, tudást és a polgármesteri szolgálatban is hasznosítható kapcsolatokat is szereztem.
A következő területeken nem csak hagomyányos iskolai, egyetemi képzést kaptam, de számtalan nemzetközi tréningen és konferencián vettem részt:
– emberi méltóság, az emberhez méltó környezet,
– a magán- és köztulajdon,
– a szabad helyváltoztatás joga,
– a családon belüli – és a párkapcsolaton belüli erőszak,
– gyermekvédelem
– az egyéb szempontból hátrányos helyzetűnek mondható csoportok azonosítása és segítése területén.
IV. Közelmúlt
Az elmúlt öt évben Farmoson a képviselőként végzett tevékenységem során sűrűn foglalkoztam az elesettek és a gyámolításra szorulók, vagy a jogaikban sértettek védelmével, valamint részt vettem közvetlen környezetünk emberhez méltó és igényes kialakításában.
Az öt évvel ezelőtti kezdet nem volt zökkenőmentes. A testület válastztott képviselői közül egyedüli jogászként, a többség a polgármester javaslatát elfogadva a jogi és pénzügyi bizottság helyett a kulturális bizottságba helyezett, annak ellenére, hogy tiltakoztam. Ennek ellenére törekedtem arra, hogy sűrű elfoglaltságom mellett részt vegyek a pénzügyi és jogi bizottság ülésein, élve tanácskozási jogommal.
V. Eddigi képviselői tevékenységem
Benyújtottam több javaslatot, például a helyi építési szabályzat módosítására és gyalogátkelőhelyek létesítésére vonatkozóan.
Kezdeményezésem eredményeként elkészült a vasútállomáson a bekamerázott biciklitároló. Rendszeresen részt vettem a testületi üléseken, és igyekeztem támogatni a döntések meghozatalát saját nézőpontommal.
Aktívan közreműködtem az elmúlt évek falunapi rendezvényeinek szervezésében is.
Bár nem mindig értettem egyet a többségi véleménnyel, elfogadtam a demokratikus döntéseket.
Jellemző rám, hogy kiállok a véleményem mellett, és álláspontom könnyen megismerhető.
VI. Előretekintés
Farmoson élve és közelről figyelemmel kísérve a falu vezetését, már a képviselői időszakom elején kritikát fogalmaztam meg, amelynek tartalmával továbbra is jobbára csak azonosulni tudok.
Polgármesterkénti megválasztásom esetére, nyomatékosan hangsúlyoznám a pozíció közszolgálati jellegét. Ez vonatkozik az egész önkormányzatra és az önkormányzatiságra is.
Hiszem, hogy csak akkor érhetünk el eredményeket, ha minden érintett fél megérteti és egyben meg is érti a felmerülő kérdéseket.
Szerintem a polgármesternek egyaránt közvetítenie kell a felek között és menedzselnie kell a település ügyeit lobbistaként a döntéshozók felé.
VII. Problémák
Jelenleg Farmoson a lakók vagyonának védelme kizárólag a bűncselekmények elleni védelemre koncentrál. Bár a település nyugodt, mégis sokat kell tenni a biztonságért. Sajnos a központban hosszú ideig nem sikerült megfelelően működtetni a biztonsági rendszereket, bár mostanra már javulás tapasztalható ezen a területen.
Fontos lenne nemcsak a vagyonvédelemre összpontosítani, hanem más területeken is fejlődni. Például kiemelt figyelmet kellene fordítani a házak és ingatlanok állapotának megőrzésére és technikai felújítására. Az utakon okozott rezgések csökkentése lenne az elsődleges cél, valamint fontos lenne a járművek sebességének korlátozása. Az elvezetetlen csapadékvíz súlyosan károsíthatja az utakat, különösen a főutak mentén.
A korábban elhanyagolt csatornázások és az ebből adódó károk kezelése, valamint további károk megelőzése a polgármester feladata. A főutak mentén keletkező károk milliárdos értékűek lehetnek, amelyekért nem elhanyagolható mértékben az önkormányzat és annak vezetőjének a lezserségét teszem felelőssé.
VIII. Elvégzendő feladatok
A főutak mentén a forgalom által keltett rezgések sok házban okoznak károkat és életminőség romlást. Számos panasz érkezik rezgő csillárokról, szekrényekről és alvászavarról. A falu csatornázott területein pedig sok házban probléma van a visszafolyó szennyvízzel, a csatorna elfagyásával és törésével, ami megsüllyedett házsarkokhoz vezet.
Sok ház alkalmatlan a pihentető tartózkodásra és elértéktelenedett az elmúlt években. Az elmúlt évtizedekben a falu vezetése nem foglalkozott eléggé ezekkel a problémákkal, és sok lépést elmulasztott a megoldásuk érdekében.
Az elsődleges feladatok közé tartozik a csapadékvíz elvezetése és a csatornák, vízelvezető árkok folyamatos karbantartása, a közúti forgalom lassítása, valamint a közterületek esztétikus kialakítása és karbantartása. Ezek mellett más területeken is vannak problémák, például a Jászberényi út mentén gyalogosan vagy kerékpárral közlekedőknek nehéz tiszta ruhában eljutniuk a faluközpontba csapadékos időben.
Álláspontom szerint a fentiek kezelhetőek, élhetőbbé lehet tenni a falut. Megfelelő akarat és kitartás, valamint folyamatos munka ráfordításával, bár nyilvánvaló, hogy az elmúlt húsz év összes problémáját nem lehet egyik pillanatról a másikra megoldani.